Search in Turkey

Makine sektörü, 2023 yılında 100 milyar dolarlık ihracat hedefini yakala

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:

- "Makine sektörü, 2023 yılında 100 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalar ancak bunun için potansiyelimizi farklı projelerle taçlandırmamız gerekiyor"

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Makine sektörü, 2023 yılında 100 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalar ancak bunun için potansiyelimizi farklı projelerle taçlandırmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulunu.
BTSO'dan yapılan açıklamaya göre, makine sektör temsilcilerinin faaliyet gösterdiği 26. Meslek Komitesi'nin, Oda Hizmet Binası'nda gerçekleştirilen "Genişletilmiş Sektör Analiz Toplantısı"nda konuşan Burkay, Türkiye'nin dünyadaki ilk 10 ekonomi arasına Bursa öncülüğünde gireceğini ifade etti.

Ortaya koydukları projelerle Bursa'nın hedeflerinde stratejik öneme sahip sektörlerde birlikte iş yapma kültürünü geliştirdiklerini belirten Burkay, firmaların uluslararası rekabette kendilerine avantaj sağlayacak devlet desteklerinden yararlanması gerektiğini vurguladı.

Makine sektörünün ihracatının şu anda 15 milyar dolar seviyesinde olduğunu aktaran Burkay, "Makine sektörü, 2023 yılında 100 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalar. Ancak bunun için potansiyelimizi farklı projelerle taçlandırmalıyız. Bu kapsamda firmalarımızın sektörün gelişimi ve ulusal kalkınma hedeflerimize katkı koyacak projelere sunulan desteklerden yararlanmaları büyük önem taşıyor. Artık farklı iş modellerini uygulamamız ve ölçek ekonomisine geçmemiz gerekiyor" görüşünü aktardı.

Kenti uluslararası rekabette ve katma değerli üretimde ön plana çıkaracak yeni nesil yüksek teknoloji organize sanayi bölgelerine (Teknosab) ihtiyaç duyduklarını anlatan Burkay, bölgenin yenilenebilir enerji kaynakları, lojistik altyapısı, sanayiciye uzun vadelerle sunulacak destekler, çalışanlar için planladıkları uydu kentler ve mükemmeliyet merkezleriyle Türkiye'ye örnek olacağını kaydetti.

- 4 trilyon dolarlık pazar

BTSO 26. Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Durmaz da makine sektörünün dünya ticaretinden 4 trilyon dolar pay aldığını belirtti.

Türkiye'nin 20-30 yıl öncesine göre çok daha iyi bir noktada bulunduğunu vurglayan Durmaz, "Ancak 4 trilyon dolarlık pazardan aldığımız pay hala 15 milyar dolar seviyesinde. Önümüzde çok geniş bir pazar yelpazesi var. Bu bereketli sektöre birbirimizin ayağına basmadan çalışanlarımızla ve ailelerimizle birlikte sahip çıkalım" ifadesini kullandı.

Durmaz, gelişmiş ülkelerde yapılan toplam ihracatın yüzde 20'sinin makine sektörü tarafından karşılandığını ifade ederek, "Bizler de daha fazla çalışarak, projelerimizi hızlandırarak 100 milyar dolarlık hedefe ulaşabiliriz" açıklamasında bulundu.