Search in Turkey

CFR Teslim Şekli CFR Teslim Şekli Nedir

CFR Teslim Şekli CFR Teslim Şekli Nedir

Cfr Teslim Şekli

CFR COST AND FREIGHT TESLİM ŞEKLİCFR / Cost and freight - Mal Bedeli ve Taşıma Teslim, terimi


Cost & Freight, CFR, Mal Bedeli ve  Teslim, incoterms 2010 da yer alan 11 farklı teslim şekli arasında, C grubu olarak adlandırılan, sevkiyatın satıcı firma tarafından organize edildiği teslim şekllerinden biridir.
Incoterm2020, CFR Teslim Şeklinde Yapılan Değişiklikler 
Incoterms 2020 ile FAS teslim şeklinde bir değişiklik yapılmadı. 
 Cost & freight, CFR, Mal bedeli ve Taşıma Teslim Şekli Nedir 
CFR teslim şeklinde, satıcı yani ihracatçı firma, fabrikada yükleme, iç nakliye, limanda gemiye yükleme ve navlun süreçlerini organize ederek, yükü, alıcının yani ithalatçının ülkesinde yer alan bir limanda, alıcıya teslim edecek şekilde operasyonu tamamlar. Örneğin sözleşmede veya proforma faturada delivery term: "CFR Antwerp Port" şeklinde belirtilmişse, İzmir'de yerleşik bir ihracatçı firma, İzmir Alsancak limanında gemiye yüklediği yükün, Belçika Antwerp limanına ulaştığı ana kadar sevkiyat süreçlerinden sorumludur. 

Alıcı yani ithalatçı firma, yüklemenin ardından sigorta yapar, gemi Antwerp limanına ulaştıktan sonra, liman masraflarını öder, gümrük işlemlerini gerçekleştirir ve ithalat süreci tamamlanmış olur.


CFR, Cost & Freight Fiyat Nasıl Hesaplanır


CFR fiyat hesaplanırken, satıcı yani ihracatçı firma, ürünün maliyet masraflarının üzerine kar payını, paketleme masrafı, fabrika yükleme, limana iç nakliye, liman masrafları, gümrük masrafları ve navlun bedelini ilave eder. Bu şekilde CFR fiyat belirlenmiş olur.

CFR Fiyat Hesabı: Ürün maliyeti + kar payı + paketleme + yükleme + iç nakliye + liman                                        masrafları + gümrük masrafları + navlun

CFR Teslim Şekli Genel Uygulama 

CFR teslim şekline göre, satıcı, sevkiyat planını, alıcının bildirdiği termine göre yapar. Sevkiyat öncesinde nakliyeciden alınacak ETA (tahmini varış tarihi) alıcıya bildirilmeli, yüklemeden sonra, gemi termininde oluşabilecek gecikme ihtimaline karşın gemi varış limanına varıncaya kadar belirli aralıklarla varış tarihi kontrol edilmelidir.

CFR ve CIF 

CFR teslim şeklini CIF teslim şeklinde ayıran temel fark, sigortanın satıcı değil, alıcı tarafından yapılmasdırı. İhracat & ithalat sevkiyatlarında yapılan sigortaların kapsamı sınırlıdır dolayısıyla İhracatçı CIF satışlarda çoğu zaman sınırlı bir sigorta yaptırır. Alıcı, daha kapsamlı bir sigorta yapmak veya olası bir hasarda kendi sigorta şirketi ile devam edebilmek gibi amaçlarla CFR teslim şeklini tercih edebilir.

CFR teslim Şeklinde Alıcı ve Satıcının Sorumlulukları:


Satıcı ( İhracatçı )

Satıcı, kendi tesislerinde yükleme yapar, ihracat yüklerini iç sevkiyatı organize ederek limana ulaştırır, yükün gemiye yüklenmesini sağlar, gümrük işlemlerini tamamlar ve navlun masrafı kendisine ait olacak şekilde sevkiyatı organize eder.

Alıcı ( İthalatçı )

Alıcı, sevkiyat başlangıcında sigorta işlemlerini yapar, yükü taşıyan gemi varış limanına ulaştığı andan itibaren, limandaki işlemler ve kendi ülkesinde gümrükleme dahil tüm masraf ve risklerden sorumludur. 

CFR yükleme şeklinde sigorta yükümlülüğü alıcıya aittir.

Dış ticarette CFR teslim şekil ile ilgili Incoterms bilgileri aşağıdadır. Dış ticarette teslim şekilleri veya başka bir deyişle ihracat teslim şekilleri hakkında kısa ve özet bilgileri aşağıdaki linklerde bulacaksınız.Diğer Teslim Şekilleri Nelerdir

Teslim Şekilleri
Cfr Teslim Şekli
Fca Teslim Şekli
Cip Teslim Şekli
Cif Teslim Şekli
Exw Teslim Şekli
Teslim Şekilleri İhracat
Incoterms 2020 Teslim Şekilleri
Fca Teslim Şekli Ne Demek
Exw Teslim Şekli Nedir
Ex Works Teslim Şekli
Fca Teslim Şekli Nedir
Incoterms 2021 Teslim Şekilleri
Dap Teslim Şekli Nedir
Cip Teslim Sekli
Kapı Teslim İhracat
Teslim Şekli Cif
Teslim Şekli
Incoterms Teslim Şekilleri
Cnf Teslim Şekli
Karayolu İhracat Teslim Şekilleri
Teslim Şekli Cip
Deniz Yolu Teslim Şekilleri
Gümrük Teslim Şekilleri
İhracat Teslim Şekilleri 2021
Fas Teslim Şekli Nedir
Teslim Şekli Fca Ne Demek
İhracat Teslim Şekilleri
Uluslararası Teslim Şekilleri
Fob Teslim Şekli
Cnf Teslim Şekli Nedir
Dış Ticaret Teslim Şekilleri 2021
İthalat Teslim Şekilleri
Cip Teslim Şekli Nedir
Dat Teslim Şekli
Uluslararası Ticaret Teslim Şekilleri
Cif Teslim Şekli Nedir
İhracat Teslim Şekilleri 2015
Fas Teslim Şekli
Dış Ticaret Teslim Şekilleri
Teslim Şekli Fob
Ex Works Teslim Şekli Nedir